LG 32LQ643BPTA 32 inch HD Ready Smart LED TV
LG 32LQ643BPTA 32 inch HD Ready Smart LED TV Take Away
screen
Screen
LED, HD Ready, 60 Hz
viewing_angle
Viewing Angle
Wide Viewing Angle
os
Operating System
webOS
sound
Sound
AI Sound, Virtual Surround 5.1
Equipped with 16W audio output and surround sound technology, it delivers clear dialogue and immersive audio, making it optimal for enjoying movies and shows.
summary
Ideal For
LG 32LQ643BPTA 32 inch HD Ready Smart LED TV Specifications
  • Audio Features
  • Surround Sound Yes
  • Number Of Speakers 2
  • Speaker Output RMS 16W
  • Speaker Type 2.0 Channel
  • Sound Technology AI Sound, Virtual Surround 5.1
  • Connectivity Features
  • No Of USB Port 2
  • RF Connectivity Input Yes
  • Digital Audio Output Optical
  • No Of HDMI Port 3
  • Built In Wi-Fi Yes
  • Ethernet (RJ45) Yes
  • Dimensions
  • Stand Type Tabletop Stand
  • Weight (Without Stand) 3.68 kg
  • Width x Height x Depth (Without Stand) 71.6 x 47.4 x 19.4 cm
  • General
  • Screen Type LED
  • Model 32LQ643BPTA
  • Color Black
  • Resolution (Pixels) 1366 × 768
  • Resolution Standard HD Ready
  • 3D No
  • Smart TV Yes
  • Launch Year 2023
  • Curve TV No
  • Series LQ Series
  • Model Name 32LQ643BPTA
  • Display Size 32 inch
  • Release Date 28 July 2023
  • Brand LG
  • Remote Control Features
  • Battery Type 2 AAA
  • Touch Remote No
  • Smart Remote Yes
  • Smart TV Features
  • RAM 1.5 GB
  • Operating System webOS
  • Storage Capacity 8 GB
  • Processor ‎LG Processor
  • Screen Mirroring Yes
  • Video Features
  • Contrast Ratio 3000:1
  • Digital Noise Filter Yes
  • Refresh Rate (Hz) 60 Hz