LG 80 cm 32 inches HD Ready Smart LED TV 32LM563BPTC
LG 80 cm 32 inches HD Ready Smart LED TV 32LM563BPTC Take Away
screen
Screen
LED, HD Ready, 50 Hz
viewing_angle
Viewing Angle
Wide Viewing Angle
os
Operating System
WebOS
sound
Sound
DTS Virtual:X
summary
Ideal For
LG 80 cm 32 inches HD Ready Smart LED TV 32LM563BPTC Specifications
  • Audio Features
  • Sound Technology DTS Virtual:X
  • Speaker Type Down-firing
  • Surround Sound DTS Virtual:X
  • Speaker Output RMS 10W
  • Connectivity Features
  • Built In Wi-Fi Yes
  • Wi-Fi Type Wi-Fi
  • No Of USB Port 1
  • No Of HDMI Port 2
  • Dimensions
  • Width x Height x Depth (Without Stand) 20.1 x 17.4 x 3.3 cm
  • Weight (Without Stand) 5.1 Kg
  • Stand Type Wall mount / Tabletop stand
  • General
  • Smart TV Yes
  • Resolution (Pixels) 1366 x 768
  • Screen Type LED
  • Display Size 32 inch
  • 3D No
  • Resolution Standard HD Ready
  • Release Date 27 July 2020
  • Brand LG
  • Launch Year 2020
  • Curve TV No
  • Series LM563
  • Model Name 32LM563BPTC
  • Model LM563BPTC
  • Remote Control Features
  • Smart Remote Yes
  • Touch Remote No
  • Smart TV Features
  • Screen Mirroring Yes
  • Operating System WebOS
  • Video Features
  • Refresh Rate (Hz) 50 Hz