Philips 32 inch 32PFT6130 Google TV
Amazon
Buy now
Philips 32 inch 32PFT6130 Google TV Take Away
screen
Screen
LED, 720p, 60 Hz
The 32-inch 32PFT6130 features a vibrant LED display with a resolution of 1366x768 pixels, delivering clear images and vivid colors. High brightness enhances viewing even in well-lit rooms, while the smooth 60 Hz refresh rate ensures fluid motion, making it perfect for watching sports and action-packed movies.
viewing_angle
Viewing Angle
178 Degrees
os
Operating System
Google TV
sound
Sound
Dolby Audio
summary
Ideal For
Philips 32 inch 32PFT6130 Google TV Specifications
  • Audio Features
  • Speaker Type Dolby Audio
  • Connectivity Features
  • Digital Audio Output 24 W
  • No Of HDMI Port 2
  • No Of USB Port 2
  • Built In Wi-Fi Yes
  • Dimensions
  • Weight (Without Stand) 3.5 kg
  • Width x Height x Depth (Without Stand) 8.3 cm x 71.6 cm x 42.5 cm
  • General
  • Resolution Standard 720p
  • Resolution (Pixels) 1366x768 Pixels
  • Display Size 32 Inches
  • Smart TV Yes
  • Launch Year 2025
  • Brand Philips
  • Model Name 18 August 2025
  • Model 32PFT6130
  • Remote Control Features
  • Smart Remote Yes
  • Smart TV Features
  • Storage Capacity ‎8 GB
  • Operating System ‎Google TV
  • RAM 1.5 GB
  • Graphic Processor Mali G31MP2
  • Video Features
  • Refresh Rate (Hz) 60 Hz