Samsung 108 cm 43 inches Vision AI 4K Ultra HD Smart QLED TV QA43QEF1AULXL
Amazon
Buy now
Samsung 108 cm 43 inches Vision AI 4K Ultra HD Smart QLED TV QA43QEF1AULXL Take Away
screen
Screen
QLED, 4K Ultra HD, 50 Hz
viewing_angle
Viewing Angle
178 Degrees
os
Operating System
Tizen
sound
Sound
Q-Symphony
summary
Ideal For
Samsung 108 cm 43 inches Vision AI 4K Ultra HD Smart QLED TV QA43QEF1AULXL Specifications
  • Audio Features
  • Sound Technology Object Tracking Sound Lite, Adaptive Sound
  • Surround Sound Q-Symphony
  • Speaker Output RMS 20W
  • Connectivity Features
  • Built In Wi-Fi Yes
  • Digital Audio Output HDMI eARC available
  • Wi-Fi Type Wi-Fi 5
  • Ethernet (RJ45) Yes
  • No Of USB Port 1
  • No Of HDMI Port 3
  • Dimensions
  • Width x Height x Depth (With Stand) 96.8 x 61 x 19.1 cm
  • Weight (Without Stand) 6.8 Kg
  • General
  • Launch Year 2025
  • Display Size 43 inch
  • 3D No
  • Model QEF1A
  • Smart TV Yes
  • Series Vision AI Series
  • Resolution Standard 4K Ultra HD
  • Curve TV No
  • Model Name QA43QEF1AULXL
  • Brand Samsung
  • Screen Type QLED
  • Resolution (Pixels) 3840 x 2160
  • Release Date 8 April 2025
  • Remote Control Features
  • Smart Remote Yes
  • Touch Remote No
  • Smart TV Features
  • Operating System Tizen
  • Processor Q4 AI Processor
  • Screen Mirroring Multi View
  • Storage Capacity 8 GB
  • Video Features
  • Refresh Rate (Hz) 50 Hz