Samsung 163 cm 65 inches QE1D Series 4K Ultra HD QLED Smart TV QA65QE1DAULXL
Amazon
Buy now
Samsung 163 cm 65 inches QE1D Series 4K Ultra HD QLED Smart TV QA65QE1DAULXL Take Away
screen
Screen
QLED, 4K Ultra HD, 50 Hz
viewing_angle
Viewing Angle
178 Degrees
os
Operating System
Tizen OS
sound
Sound
OTS Lite, Adaptive Sound, Q-Symphony
Delivers clear dialogue and immersive audio with 20W down-firing speakers. Special features like Dolby Atmos create a surround sound experience, making it perfect for movies and everyday shows.
summary
Ideal For
Samsung 163 cm 65 inches QE1D Series 4K Ultra HD QLED Smart TV QA65QE1DAULXL Specifications
  • Audio Features
  • Speaker Type Down-Firing Speakers
  • Speaker Output RMS 20W
  • Sound Technology OTS Lite, Adaptive Sound, Q-Symphony
  • Surround Sound Yes
  • Number Of Speakers 2
  • Connectivity Features
  • No Of HDMI Port 3
  • RF Connectivity Input Yes
  • Wi-Fi Type Wi-Fi (802.11)
  • Ethernet (RJ45) Yes
  • Digital Audio Output Optical
  • Headphone Jack No
  • RF Connectivity Input (No. Of Ports) 1
  • No Of USB Port 2
  • Built In Wi-Fi Yes
  • Analog Audio Input No
  • Dimensions
  • Stand Type Standard Table-Top Stand
  • General
  • Model Name QA65QE1DAULXL
  • Screen Type QLED
  • 3D No
  • Resolution Standard 4K Ultra HD
  • Resolution (Pixels) 3840 × 2160
  • Launch Year 2024
  • Color Black
  • Model QE1D
  • Release Date 11 March 2024
  • Smart TV Yes
  • Curve TV No
  • Brand Samsung
  • Display Size 65 inch
  • Series QE1D Series
  • Remote Control Features
  • Touch Remote No
  • Smart Remote Yes
  • RF Capable Yes
  • Smart TV Features
  • Screen Mirroring Yes
  • Processor Quantum Processor Lite 4K
  • Operating System Tizen OS
  • Storage Capacity ‎8 GB
  • Number Of Cores Quad-Core
  • Graphic Processor Samsung Integrated Graphics
  • RAM ‎2 GB
  • Video Features
  • Refresh Rate (Hz) 50 Hz