Xiaomi 108 cm 43 inch FX Pro QLED Ultra HD 4K Smart Fire TV L43MB FPIN
Amazon
Buy now
Xiaomi 108 cm 43 inch FX Pro QLED Ultra HD 4K Smart Fire TV L43MB FPIN Take Away
screen
Screen
QLED, 4K Ultra HD, 60 Hz
viewing_angle
Viewing Angle
178 Degrees
os
Operating System
Fire TV OS
sound
Sound
Dolby Audio
Experience crisp sound clarity and immersive audio with 30W RMS output. Dolby Audio ensures clear dialogue for daily shows and rich sound for movies, enhancing your entertainment experience.
summary
Ideal For
Xiaomi 108 cm 43 inch FX Pro QLED Ultra HD 4K Smart Fire TV L43MB FPIN Specifications
  • Audio Features
  • Speaker Output RMS 30 W
  • Speaker Type Stereo
  • Sound Technology Dolby Audio
  • Number Of Speakers 2
  • Connectivity Features
  • RF Connectivity Input Yes
  • No Of USB Port 2
  • Built In Wi-Fi Yes, Dual-band
  • Ethernet (RJ45) Yes
  • Wi-Fi Type Dual-band
  • Headphone Jack Yes
  • Digital Audio Output Yes
  • No Of HDMI Port 3
  • Wi-Fi Bands Supported 2.4 & 5 GHz
  • Dimensions
  • Width x Height x Depth (Without Stand) ‎7.2 cm x 95.7 cm x 56.3 cm
  • Weight (Without Stand) 5.9 kg
  • General
  • Screen Type QLED
  • 3D No
  • Release Date 3 April 2025
  • Color Black
  • Brand Xiaomi
  • Display Size 43 inch
  • Curve TV No
  • Launch Year 2025
  • Resolution (Pixels) 3840 × 2160
  • Resolution Standard 4K Ultra HD
  • Smart TV Yes — Fire TV OS built-in
  • Series FX Pro
  • Model Name L43MB-FPIN
  • Model L43MB-FPIN
  • Remote Control Features
  • Smart Remote Yes
  • Smart TV Features
  • Processor Quad-core Cortex-A55
  • Screen Mirroring Yes
  • Operating System Fire TV OS
  • Storage Capacity 32 GB
  • Graphic Processor Mali-G52 MC1 GPU
  • RAM 2 GB
  • Number Of Cores 4
  • Video Features
  • HDR Support HDR10
  • View Angle 178 Degrees
  • Refresh Rate (Hz) 60 Hz