LG 139 cm 55 inches UA82 Series 4K Ultra HD Smart webOS LED TV 55UA82006LA
Amazon
Buy now
LG 139 cm 55 inches UA82 Series 4K Ultra HD Smart webOS LED TV 55UA82006LA Take Away
screen
Screen
LED, 4K Ultra HD, 60 Hz
viewing_angle
Viewing Angle
Wide Viewing Angle
os
Operating System
webOS 25
sound
Sound
AI Sound Pro, Dolby Atmos
Experience rich audio quality with 20W output and immersive surround sound from Dolby Atmos. Clear Voice Pro enhances dialogue clarity, making this TV perfect for both films and daily shows.
summary
Ideal For
LG 139 cm 55 inches UA82 Series 4K Ultra HD Smart webOS LED TV 55UA82006LA Specifications
  • Audio Features
  • Sound Technology AI Sound Pro, Dolby Atmos, Clear Voice Pro
  • Surround Sound Virtual 9.1.2 up-mix
  • Speaker Output RMS 20W
  • Speaker Type Down-firing
  • Connectivity Features
  • Wi-Fi Type Wi-Fi
  • No Of USB Port USB
  • Built In Wi-Fi Yes
  • Ethernet (RJ45) Yes
  • No Of HDMI Port HDMI
  • Dimensions
  • Stand Type Wall Mount & Table Mount
  • Width x Height x Depth (With Stand) 123.6 x 78 x 23 cm
  • Weight (Without Stand) 11.5 Kg
  • General
  • Curve TV No
  • Resolution (Pixels) 3840 x 2160
  • Screen Type LED
  • Brand Lg
  • Series UA82
  • Smart TV Yes
  • Launch Year 2025
  • Model 55UA82006LA
  • Display Size 55 inch
  • 3D No
  • Release Date 9 May 2025
  • Remote Control Features
  • Smart Remote Yes
  • Touch Remote No
  • Smart TV Features
  • Screen Mirroring Yes
  • Operating System WebOS 25
  • Storage Capacity 8 GB
  • Processor 4K α7 AI Processor Gen8
  • Video Features
  • Brightness 300 Nit
  • Aspect Ratio 16:9
  • HDR Support HDR10, HLG
  • Refresh Rate (Hz) 60 Hz