Samsung 55 inch Crystal 4K Vista Pro Ultra HD Smart LED TV UA55UE86AFULXL
Amazon
Buy now
Samsung 55 inch Crystal 4K Vista Pro Ultra HD Smart LED TV UA55UE86AFULXL Take Away
screen
Screen
LED, 4K Ultra HD, 50 Hz
viewing_angle
Viewing Angle
178 Degree Wide Viewing Angle
os
Operating System
Tizen OS
sound
Sound
Object Tracking Sound (OTS Lite)
With 20W RMS output and features like Q-Symphony and Adaptive Sound, enjoy immersive audio that enhances movie experiences and ensures clear dialogue for shows.
summary
Ideal For
Samsung 55 inch Crystal 4K Vista Pro Ultra HD Smart LED TV UA55UE86AFULXL Specifications
  • Audio Features
  • Speaker Type 2CH Down-Firing Speakers
  • Sound Technology Object Tracking Sound (OTS Lite), Q-Symphony, Adaptive Sound
  • Surround Sound Yes
  • Number Of Speakers 2
  • Speaker Output RMS 20W
  • Connectivity Features
  • Wi-Fi Type Wi-Fi
  • No Of USB Port 1
  • No Of HDMI Port 3
  • Built In Wi-Fi Yes
  • Digital Audio Output Yes
  • Ethernet (RJ45) Yes
  • Dimensions
  • Width x Height x Depth (With Stand) 123.4 cm × 75.8 cm × 23.7 cm
  • General
  • Brand Samsung
  • Model Name Crystal 4K Vista Pro
  • Resolution Standard 4K Ultra HD
  • Curve TV No
  • Launch Year 2025
  • Model UA55UE86AFULXL
  • Release Date 8 April 2025
  • 3D No
  • Resolution (Pixels) 3840 × 2160
  • Screen Type LED
  • Series Crystal 4K Vista Pro Series
  • Smart TV Yes
  • Display Size 55 inch
  • Color Black
  • Remote Control Features
  • Smart Remote Yes
  • RF Capable Yes
  • Touch Remote No
  • Battery Type AAA backup
  • Smart TV Features
  • Screen Mirroring Yes
  • Storage Capacity 8 GB
  • Processor Crystal Processor 4K
  • RAM ‎2 GB
  • Operating System Tizen OS
  • Video Features
  • Aspect Ratio 16:9
  • Contrast Ratio Mega Contrast
  • Brightness Typical LED Brightness
  • HDR Support Yes (HDR10+)
  • Refresh Rate (Hz) 50 Hz