Samsung 55 inch Crystal 4K Vista Ultra HD Smart LED TV UA55UE81AFULXL
Amazon
Buy now
Samsung 55 inch Crystal 4K Vista Ultra HD Smart LED TV UA55UE81AFULXL Take Away
screen
Screen
LED, 4K Ultra HD, 50 Hz
viewing_angle
Viewing Angle
178 Degree
os
Operating System
Tizen OS
sound
Sound
OTS, Adaptive Sound
Featuring 20W output, enjoy immersive sound quality enhanced by surround sound features. Clear dialogue and dynamic audio make it perfect for both movies and daily shows.
summary
Ideal For
Samsung 55 inch Crystal 4K Vista Ultra HD Smart LED TV UA55UE81AFULXL Specifications
  • Audio Features
  • Speaker Output RMS 20W
  • Surround Sound Yes
  • Sound Technology Adaptive Sound, Q-Symphony
  • Speaker Type OTS
  • Number Of Speakers 2
  • Connectivity Features
  • Ethernet (RJ45) Yes
  • Wi-Fi Bands Supported Dual-band
  • No Of HDMI Port 3
  • Built In Wi-Fi Yes
  • Digital Audio Output Yes
  • No Of USB Port 1
  • RF Connectivity Input (No. Of Ports) 1
  • Headphone Jack No
  • Wi-Fi Type 802.11
  • RF Connectivity Input Yes
  • Dimensions
  • Width x Height x Depth (Without Stand) 123.4 × 70.8 × 2.6 cm
  • Stand Type Slim Stand
  • Width x Height x Depth (With Stand) 123.4 × 75.8 × 23.7 cm
  • General
  • Model Name Crystal 4K Vista
  • Resolution Standard 4K Ultra HD
  • Resolution (Pixels) 3840 × 2160
  • Curve TV No
  • Display Size 55 inch
  • Model UA55UE81AFULXL
  • Smart TV Yes
  • Launch Year 2025
  • Color Black
  • Release Date 8 April 2025
  • Series Crystal UHD Vista Series
  • Screen Type LED
  • Brand Samsung
  • 3D No
  • Remote Control Features
  • Battery Type AAA
  • Touch Remote No
  • Smart Remote Yes
  • RF Capable Yes
  • Smart TV Features
  • Storage Capacity 8 GB
  • Processor Crystal Processor 4K
  • Screen Mirroring Yes
  • RAM 2 GB
  • Operating System Tizen OS
  • Video Features
  • Aspect Ratio Yes
  • Refresh Rate (Hz) 50 Hz