Samsung 108 cm 43 inches D Series Brighter Crystal 4K Vivid Pro Ultra HD Smart LED TV UA43DUE77AKLXL
screen
Screen
LED, 4K Ultra HD, 50 Hz
viewing_angle
Viewing Angle
178 Degrees
os
Operating System
Tizen OS
sound
Sound
Q-Symphony
Enjoy immersive sound with 20W output and Q-Symphony technology, delivering clear dialogue and rich audio for an enhanced viewing experience.
summary
Ideal For
  • Audio Features
  • Number Of Speakers 2
  • Speaker Type 2CH
  • Sound Technology Q-Symphony
  • Surround Sound Q-Symphony Enhanced
  • Speaker Output RMS 20W
  • Connectivity Features
  • Wi-Fi Type Wi-Fi (802.11)
  • No Of HDMI Port 3
  • Analog Audio Input No
  • RF Connectivity Input Yes
  • RF Connectivity Input (No. Of Ports) 1
  • Headphone Jack No
  • Built In Wi-Fi Yes
  • No Of USB Port 1
  • Digital Audio Output Yes
  • Ethernet (RJ45) Yes
  • Dimensions
  • Weight (Without Stand) 7.1 kg
  • Width x Height x Depth (Without Stand) 5.97 x 96.75 x 56.14 cm
  • Stand Type Table-Top Stand
  • General
  • 3D No
  • Resolution Standard 4K Ultra HD
  • Release Date 5 March 2024
  • Brand Samsung
  • Smart TV Yes
  • Color Black
  • Series D Series Brighter Crystal 4K Vivid Pro
  • Launch Year 2024
  • Model Name UA43DUE77AKLXL
  • Model DUE77
  • Resolution (Pixels) 3840 × 2160
  • Curve TV No
  • Display Size 43 inch
  • Screen Type LED
  • Remote Control Features
  • Touch Remote No
  • RF Capable Yes
  • Smart Remote Yes
  • Smart TV Features
  • Operating System Tizen OS
  • RAM ‎2 GB
  • Graphic Processor Samsung Integrated Graphics
  • Number Of Cores Quad-Core
  • Processor Crystal Processor 4K
  • Storage Capacity 8 GB
  • Screen Mirroring Yes
  • Video Features
  • Refresh Rate (Hz) 50 Hz