LG 65UA82006LA 65 inch 4K Ultra HD Smart webOS LED TV
Amazon
Buy now
LG 65UA82006LA 65 inch 4K Ultra HD Smart webOS LED TV Take Away
screen
Screen
LED, 4K Ultra HD, 60 Hz
viewing_angle
Viewing Angle
178 Degrees
os
Operating System
webOS 25
sound
Sound
AI Sound Pro
Experience rich audio quality with the AI Sound Pro technology, featuring Dolby Atmos for immersive soundscapes, clear dialogue for shows, and a 20W speaker output for an enhanced listening experience.
summary
Ideal For
LG 65UA82006LA 65 inch 4K Ultra HD Smart webOS LED TV Specifications
  • Audio Features
  • Sound Technology AI Sound Pro
  • Surround Sound Dolby Atmos, Virtual 9.1.2 Up-mix, Bluetooth Surround Ready
  • Speaker Output RMS 20W
  • Connectivity Features
  • No Of HDMI Port 3
  • Ethernet (RJ45) Yes
  • No Of USB Port 1
  • Dimensions
  • Width x Height x Depth (Without Stand) 145.5 × 84.1 × 6.8 cm
  • Weight (Without Stand) 16.5 kg
  • Stand Type Tabletop Stand
  • General
  • 3D No
  • Resolution Standard 4K Ultra HD
  • Release Date 28 May 2025
  • Smart TV Yes
  • Series UA8200
  • Color Black
  • Curve TV No
  • Display Size 65 inch
  • Model Name 65UA82006LA
  • Model 65UA82006LA
  • Screen Type LED
  • Resolution (Pixels) 3840 × 2160
  • Launch Year 2025
  • Brand LG
  • Remote Control Features
  • Touch Remote No
  • Smart Remote Yes
  • Battery Type 2 × AAA
  • Smart TV Features
  • Screen Mirroring Yes
  • Processor α7 AI Processor 4K Gen8
  • Operating System webOS 25
  • RAM 2 GB
  • Storage Capacity 8 GB
  • Video Features
  • Brightness ‎High Brightness
  • View Angle 178 Degrees
  • Aspect Ratio 16:9
  • HDR Support HDR10, HLG
  • Refresh Rate (Hz) 60 Hz