Samsung 163 cm 65 inches Crystal 4K Vista Pro Ultra HD Smart LED TV UA65UE86AFULXL
Amazon
Buy now
Samsung 163 cm 65 inches Crystal 4K Vista Pro Ultra HD Smart LED TV UA65UE86AFULXL Take Away
screen
Screen
LED, 4K Ultra HD, 50 Hz
viewing_angle
Viewing Angle
178 Degrees
os
Operating System
Tizen OS
sound
Sound
Object Tracking Sound
Experience immersive audio with 20W output that provides clear dialogue and surround quality, enhancing your movie nights and daily shows through an engaging sound experience.
summary
Ideal For
Samsung 163 cm 65 inches Crystal 4K Vista Pro Ultra HD Smart LED TV UA65UE86AFULXL Specifications
  • Audio Features
  • Number Of Speakers 2
  • Speaker Type 2-channel speakers
  • Speaker Output RMS 20W
  • Sound Technology Object Tracking Sound
  • Surround Sound Yes
  • Connectivity Features
  • Ethernet (RJ45) 1
  • Wi-Fi Type Wi-Fi 5
  • Built In Wi-Fi Yes
  • RF Connectivity Input (No. Of Ports) 1
  • No Of HDMI Port 3
  • Digital Audio Output Optical
  • No Of USB Port 1
  • Wi-Fi Bands Supported 2.4 GHz & 5 GHz
  • RF Connectivity Input Yes
  • Dimensions
  • Weight (With Stand) 16.4 kg
  • Width x Height x Depth (Without Stand) 145.29 cm × 83.4 cm × 6.06 cm
  • Weight (Without Stand) 15.9 kg
  • Stand Type Flat-feet narrow stand
  • Width x Height x Depth (With Stand) 145.29 cm × 87.95 cm × 26.74 cm
  • General
  • Curve TV No
  • Resolution Standard 4K Ultra HD
  • 3D No
  • Brand Samsung
  • Release Date 8 April 2025
  • Display Size 65 inch
  • Resolution (Pixels) 3840 × 2160
  • Smart TV Yes
  • Launch Year 2025
  • Series Crystal 4K Vista Pro Series
  • Screen Type LED
  • Model UA65UE86AFULXL
  • Model Name Crystal 4K Vista Pro
  • Color Black
  • Power Features
  • Power Consumption 249.66 kWh
  • Remote Control Features
  • RF Capable Yes
  • Smart Remote Yes
  • Battery Type Solar-powered
  • Touch Remote No
  • Smart TV Features
  • Processor Crystal Processor 4K
  • RAM 2 GB
  • Storage Capacity 8 GB
  • Screen Mirroring Yes
  • Operating System Tizen OS
  • Graphic Processor Crystal Processor 4K
  • Video Features
  • Refresh Rate (Hz) 50 Hz